Zintegrowana telefonia internetowa (VoIP) w firmie – jak zacząć

1. Dlaczego warto korzystać w firmie z telefonii internetowej – VoIP?

Telefonia VoIP posiada wszystkie zalety telefonii stacjonarnej – numer w dowolnej strefie numeracyjnej, stabilność i jakość połączeń – jednocześnie jest wciąż od niej tańsza. Mimo prowadzonej od lat walki cenowej operatorów i stopniowego wyrównywania się cen, wciąż pozwala na obniżenie kosztów połączeń nawet o kilkadziesiąt procent. Przykładem potwierdzającym tę tezę może być chociażby Wydawnictwo Naukowe PWN, które dzięki telefonii VoIP zmniejszyło koszty telekomunikacyjne o połowę.

Przy tym VoIP oferuje dostęp do usług, których brakuje w ofercie operatorów telefonii komórkowej, a które są bardzo istotne dla biznesu. Jedną z nich jest IVR, usługa umożliwiająca wygenerowanie automatycznych zapowiedzi głosowych, także za pomocą syntezy głosu. Za pomocą bardzo przejrzystego interfejsu graficznego, klient przy pomocy przeglądarki internetowej może w dosłownie kilka sekund ustawić powiadomienia, które zostaną wyemitowane po wybraniu przez klienta danego numeru telefonu. Mogą to być zapowiedzi informujące np. o niedostępności abonenta w określonych godzinach i możliwości przekierowania rozmowy do danego działu. Firma korzystająca z VoIP może również samodzielnie skonfigurować numery wewnętrzne w firmie, a także ustawić przekierowywanie połączeń. Dzięki temu osoba dzwoniąca z województwa mazowieckiego może zostać automatycznie przekierowana do warszawskiego a nie np. krakowskiego oddziału firmy, itd.

VoIP pozwala też na nagrywanie, przekierowywanie czy kolejkowanie połączeń a także na odbieranie połączeń kierowanych na stacjonarny numer telefonu za pośrednictwem „komórki”. To w praktyce umożliwia stworzenie wirtualnego biura.

Bardzo ciekawą usługą dostępną dla klientów VoIP jest też usługa infolinii. Klient dzwoniący na ogólnopolski numer 80x, zostaje niezauważalnie przekierowany na wcześniej zdefiniowany przez właściciela infolinii numer telefonu stacjonarnego lub komórkowego. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla klientów działających w wielu lokalizacjach.

Trzeba też pamiętać o tym, że w dobie gospodarki elektronicznej, gdy relacje pomiędzy klientem a firmą stają się coraz bardziej anonimowe, telefon stacjonarny jest dla wielu konsumentów potwierdzeniem pozycji firmy, jasnym sygnałem, że przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę i nie jest tworem wirtualnym. Firma, która chce posiadać numer stacjonarny, coraz częściej decyduje się na telefonię VoIP. Zapewnia ona numer stacjonarny a jednocześnie jest tańsza, bardziej funkcjonalna od tradycyjnej telefonii.

Telefonia IP będzie koegzystować z telefonią komórkową, uzupełniając ją np. tam, gdzie zasięg operatora jest niewystarczający. Jednocześnie coraz bardziej wypierać będzie tradycyjną telefonię stacjonarną. To trend obserwowany zarówno w Stanach Zjednoczonych, krajach UE, jak i w Polsce, co potwierdzają dane UKE.

2. W jaki sposób należy wdrożyć VoIP w firmie. Rekomendowany sposób wdrożenia telefonii VoIP w fimie.

Do wdrożenia rozwiązania VoIP można podejść na kilka sposobów – najprostszym z nich jest rozbudowanie istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej w firmie o telefonię internetową z wykorzystaniem bramek VoIP, które można podłączyć do istniejących w firmie aparatów telefonicznych bądź centrali. Takie rozwiązanie pozwoli zachować istniejące w firmie urządzenia (np. telefony systemowe) i przyzwyczajenia pracowników przy jednoczesnym skorzystaniu z możliwości jakie daje telefonia internetowa – tańszych czy wręcz darmowych połączeń.

Bardziej zaawansowane wdrożenie będzie wiązać się z zakupem telefonów VoIP oraz nowej centrali telefonicznej – warto je rozważyć przy tworzeniu nowego systemu telekomunikacyjnego. Takie rozwiązanie, oprócz zmniejszenia kosztów przynosi szereg nowych możliwości takich jak np. centralna książka telefoniczna, tele- i wideokonferencje, możliwość łączenia ze sobą oddziałów, logowanie do aparatu kodem PIN, tak aby pracownik, który jedzie w podróż służbową do innego oddziału firmy, mógł korzystać z dowolnego telefonu tak jakby siedział przy swoim biurku.

W wielu przypadkach centralę telefoniczną można zastąpić rozwiązaniami działającymi w chmurze, które utrzymywane są przez operatora. Jest to szczególnie ciekawe rozwiązanie dla małych i średnich firm, które nie mają specjalistów, którzy mogliby zajmować się obsługą fizycznej centrali. Często rozwiązania w chmurze oferowane są w cenie usługi telekomunikacyjnej, zatem jest to nie bez znaczenia również przy określaniu budżetu całego wdrożenia.

Rozwiązania działające w chmurze (tzw. SaaS – software as a service) rekomendujemy dla małych i średnich przedsiębiorstw, które w ten sposób nie będą ponosiły kosztów zarówno utrzymania jak i rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w przyszłości, a wszelkie funkcje fizycznej centrali przejmie usługa udostępniona w chmurze zarządzana przez przeglądarkę internetową (np: zapowiedzi głosowe, przekierowania połączeń, kolejkowanie, proste integracje z systemami zewnętrznymi, numery wewnętrzne), tutaj EasyCall posiada innowacyjne narzędzie do zarządzania funkcjami centrali wirtualnej metodą drag and drop.

Większym przedsiębiorstwom o wielooddziałowej strukturze czy znaczącej liczbie pracowników w wielu lokalizacjach, rekomendujemy zakup centrali która będzie dostosowana do zwiększonych potrzeb zarówno wydajności , jak i funkcjonalności. Jest to jednakże rozwiązania znacznie droższe od udostępnionej przez operatora usługi w modelu SaaS.

Należy podkreślić iż po wyborze sposobu wdrożenia, czy też już w jego trakcie, należy dokonać wyboru operatora telekomunikacyjnego, który udostępni wirtualną centralę jako usługę, czy też dokona integracji i uruchomienia zakupionej przez przedsiębiorstwo centrali telefonicznej. Do uruchomienia telefonii internetowej w firmie potrzebne będzie także łącze internetowe.

EasyCall po dokonanej analizie i audycie potrzeb klienta w zakresie telekomunikacji, może dostarczyć klientowi zarówno rozwiązanie chmurowe VoIP, dokona integracji z istniejącymi centralami posiadanymi przez klientów, czy też dostarczy gotową centralę pod konkretną potrzebę klienta. Oznacza to iż sposób wdrożenia dostosowany jest każdorazowo zarówno do potrzeb jak i możliwości finansowych klienta. Nasza firma dostarczy również łącze internetowe, o ile firma go nie posiada.

3. Jakie jest Państwa zdanie na temat takich rozwiązań jak Skype? Wielu użytkowników uważa, że Skype im w zupełności wystarczy. Czy lepiej jednak skorzystać z VoIP? Jakie są największe korzyści zapewniane przez VoIP?

Skype sprawdza się jako rozwiązanie konsumenckie, ale z punktu widzenia użytkownika biznesowego ma więcej wad niż zalet. Argumentów za linią VoIP jest wiele. Po pierwsze, oferujemy polską fakturę VAT i ceny w złotówkach – dla przedsiębiorców jest to istotny atut. Dodatkowo oferujemy rozliczenia post-paid na podstawie miesięcznej faktury, umożliwiamy połączenia na numery alarmowe, przenoszenie numerów z innych sieci. Oferujemy także obsługę faksów – zarówno poprzez urządzenia faksowe jak i rozwiązanie fax2mail, usługę wirtualnej centrali, a także szereg usług dodatkowych takich jak np. centralna książka telefoniczna wyświetlana na aparacie telefonicznym czy telefon sekretarski (czyli sygnalizacja zajętości poszczególnych numerów w ramach firmy).

Zapewniamy również wsparcie techniczne – nasi handlowcy mogą pojechać do Klienta, doradzić mu w wyborze sprzętu, podłączyć go i skonfigurować a w razie problemów zaoferować wsparcie. Oferujemy także sprzęt, który pozwala na integrację z już funkcjonującymi w firmie rozwiązaniami. Dzięki temu inwestycja w takie wdrożenie zwraca się szybciej, bo klient decydując się na VoIP nie musi wymieniać całego sprzętu w firmie. I ostatni argument – z EasyCall można dzwonić bezpłatnie do Skype a w drugą stronę nie jest to możliwe.

4. Czy VoIP pozwala na prowadzenie wideokonferencji do rozmów grupowych?

Telefonia VoIP jest doskonale przygotowana do prowadzenia wideokonferencji – w zależności od możliwości jakie oferuje operator mogą one być obsługiwane przez jego infrastrukturę lub też wymagać specjalnego serwera telekonferencji. Ważne jest też wyposażenie uczestników takiej rozmowy w odpowiedni sprzęt – telefony wideo lub też dedykowane zestawy konferencyjne.

Nie tak dawno przedstawiciele jednej z dużych firm deweloperskich chcieli zapewnić uczestnictwo w biznesowej konferencji osobom z całej Polski, także tym, które nie mogły stawić się w uzgodnionym miejscu i terminie. Firma chciała, by w spotkaniu zdalnie mogło wziąć udział jednocześnie 800 osób. Podjęliśmy się zlecenia. Praktycznie z dnia na dzień zapewniliśmy niezbędne zasoby do realizacji telekonferencji. Jej uczestnicy wdzwaniając się na konkretny numer, mogli zdalnie wziąć udział w spotkaniu. Klient mógł określać na bieżąco kto może mówić a kogo głos nie będzie transmitowany do pozostałych uczestników. Po zakończeniu konferencji udostępniliśmy nagranie, które zostało udostępnione pod określonym numerem telefonicznym. Łącząc się z tym numerem można było wysłuchać prelekcji i towarzyszącej jej dyskusji, niezależnie od miejsca i pory dnia.

Ten przykład pokazuje, że VoIP staje się coraz częściej podstawą systemów tele i wideokonferencyjnych. To zasługa szybkiego rozwoju technologii szerokopasmowej oraz samej telefonii IP, która umożliwia szybką transmisję głosu i video na znaczne odległości. Dzisiaj można zestawić jednocześnie nawet kilkaset połączeń osób z wielu krajów, nie martwiąc się o koszty rozmów. Uczestnik zdalnego spotkania, który znajduje się na miejscu, może łączyć się z osobami z innych krajów bez konieczności ponoszenia kosztów rozmów międzynarodowych.

Zastosowania systemów telekonferencyjnych to nie tylko biznesowe spotkania i konferencje, ale także np. szkolenia. Wykorzystywane rozwiązania pozwalają bowiem nie tylko na transmisję głosu, ale także obrazu – zarówno wideo „na żywo”, jak i slajdów prezentacji czy ekranu zdalnego komputera. W tym samym czasie mamy też możliwość uruchomienia równoległego czatu.

Do uczestników możemy wysłać mail, SMS czy wiadomość głosową o planowanym terminie konferencji. Do transmisji głosu i udziału w konferencji nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt, nie potrzebna jest też instalacja dodatkowego oprogramowania. Cała obsługa systemu telekonferencyjnego odbywa się za pośrednictwem internetowej przeglądarki.

W przyszłości należy się spodziewać dostosowania systemów telekonferencyjnych do wymogów walnych zgromadzeń. Dzięki temu za ich pośrednictwem będzie można brać udział w różnego rodzaju głosowaniach.

5. Co wyróżnia usługi EasyCall na tle rynku telekomunikacyjnego, dlaczego firmy powinny się nimi zainteresować?

Jesteśmy firmą działającą na rynku telekomunikacyjnym od ponad 10 lat, notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Z naszych usług korzystają małe i średnie firmy, administracja publiczna a także telekomy takie jak Netia, TK Telekom czy GTS. Cały czas wprowadzamy nowe, autorskie rozwiązania z myślą o potrzebach MŚP. Przykładem może być wirtualna centrala – produkt oferowany w chmurze obliczeniowej, umożliwiający zarządzanie firmową siecią telefoniczną za pośrednictwem przeglądarki. Oferujemy go za darmo w ramach abonamentu a z jego obsługą poradzi sobie każdy, kto korzysta z Internetu. To w tej chwili najbardziej intuicyjne rozwiązanie oferowane w Polsce.