Voicebot Rekrutacyjny

Zapomnij o standardowych rozmowach rekrutacyjnych – HR voicebot  stworzy dla Ciebie unikalny proces rekrutacji!

Czym jest voicebot rekrutacyjny?

Wirtualny asystent rekrutacyjny to program komputerowy oparty o sztuczną inteligencję, który ułatwia firmom oraz rekruterom skuteczną komunikację z kandydatem. Znaczna ilość kandydatów jest niedopasowana do stanowiska, na które aplikuje – voicebot pomaga wybrać właściwe osoby do kolejnego etapu, oszczędzając zarówno twój czas, jak i nerwy oczekujących na odzew aplikujących.

Voiceboty rekrutacyjne optymalizują nie tylko początkowe etapy procesu rekrutacji, np. selekcję aplikacji, ale też badanie candidate experience.

Włączenie w rozmowy z kandadatem voicebotów rekrutacyjnych może zaoszczędzić nawet do 80% czasu rekrutera i skrócić czas zatrudnienia dopasowanego kandydata o min. 30%.

Jak działa voicebot rekrutacyjny?

Podobnie jak inne rodzaje voicebotów, działanie wirtualnych asystentów rekrutacyjnych opiera się na trzech podstawowych etapach:

rozpoznawaniu mowy

analizie języka naturalnego

algorytmach uczenia maszynowego

Voicebot działa według ustalonego przez Ciebie skryptu. Pierwszym etapem rozmowy jest zazwyczaj ustalanie czy kandydat jest nadal zainteresowany ofertą pracy. Następnie Voicebot rekrutacyjny przejdzie do wcześniej przygotowanego scenariusza, na podstawie którego zada wszystkie pytania kluczowe dla działu HR oraz samego kandydata. Ich celem jest wstępna weryfikacja dopasowania kandydata do stanowiska. Scenariusz można dostosowywać w zależności od rodzaju oferty i stanowiska. Same pytania mogą dotyczyć dyspozycyjności kandydata, warunków pracy, wymaganych uprawnień i doświadczenia, oczekiwań finansowych, lokalizacji lub innych szczegółów zawartych w aplikacji.

Aktualnie zadanie to spoczywa na pracownikach działu HR, którzy muszą wykonywać setki połączeń do osób, które przesłały swoje aplikacje. Voicebot rekrutacyjny przeprowadzi ten czasochłonny proces znacznie szybciej i pozwoli na standaryzację samych rozmów oraz wyników. Moduł kampanijny pozwoli na zaplanowanie realizacji procesu o ustalonej godzinie oraz ilości prób.

Po przeprowadzonym procesie HR Voicebot udostępni raport zawierający zebrane odpowiedzi od każdego kandydata. Na ich podstawie można monitorować na bieżąco skuteczność kampanii oraz dostosowywać scenariusz do poszczególnych odpowiedzi. Taka automatyzacja rekrutacji w ogromnym stopniu odciąża rekrutera od wykonania rutynowych czynności i uwalnia czas na inne, bardziej złożone zadania.

Voicebot rekrutacyjny – zalety

Intuicyjny w użyciu

Zawsze na straży

Zgodny z RODO

Zintegrowany

Automatyzacja rekrutacji i skalowanie działań

Sztuczna inteligencja pozwala maksymalnie ograniczyć udział pracowników działu HR w prostych powtarzalnych działaniach, dostarczając pakiet danych niezbędnych do kolejnych kluczowych etapów rekrutacji. Rozpatrzenie jednego podania zajmuje znacznie mniej czasu (i dzieje się to niemal od razu po złożeniu cv), co pozwala na skalowanie działań bez konieczności zwiększania zatrudnienia działu HR.

Zwiększenie wydajności i satysfakcji z pracy działu HR

Pracownicy odpowiedzialni za proces rekrutacji uzyskują wsparcie, dzięki któremu mają więcej czasu na bardziej ambitne zadania. HR voicebot dostarcza podstawowe dane i umawia spotkania, dzięki czemu rekruterzy mogą w pełni skupić się na dalszej weryfikacji kompetencji niezbędnych na danym stanowisku pracy i współpracy z hiring managerami czy klientami zewnętrznymi.

Ograniczanie błędów

Sztuczna inteligencja zbiera dane automatycznie, co nie tylko uwalania godziny pracy rekrutera, ale także eliminuje tzw. błędy ludzkie. Mowa tu np. o pomyleniu okienek, przypadkowym wykasowaniu fragmentu informacji czy wpisaniu złej cyfry. Wdrożenie HR voicebota ogranicza zatem sytuacje, w których niedopasowana do stanowiska osoba przeszła przez pierwszy filtr w wyniku błędu w zapisie.

Kandydaci dopasowani do stanowiska

Natychmiastowa odpowiedź po złożeniu aplikacji zwiększa szansę na pozyskanie najlepszych pracowników – zanim zrobi to twoja konkurencja. Co więcej, już podczas pierwszego etapu – wstępnego wywiadu telefonicznego z voicebotem – okazuje się, że około 35% kandydatów jest niedopasowana do stanowiska. Sztuczna inteligencja pomaga maksymalnie szybko i efektywnie dokonać selekcji i zaprosić na rozmowę pasujących specjalistów.

Candidate experience

Błyskawiczny feedback dla odrzuconych kandydatów buduje pozytywny wizerunek wśród kandydatów. Osoba aplikująca, a w szczególności kandydaci zaproszeni na kolejną w procesie rozmowę, oczekują szybkiej informacji zwrotnej.

Ograniczenie kosztów pracodawcy

Analiza kosztów rekrutacji to istotny punkt dla każdego pracodawcy. Niezależnie od tego czy prowadzisz agencję rekrutacyjną czy własny biznes, cały proces pozyskania kandydata wiąże się z rosnącymi kosztami. Weryfikacja danych zawartych w cv, screening telefoniczny, umawianie spotkań, czy udzielanie feedbacku – wszystko to trwa. Zatrudniając HR voicebota ograniczasz zaangażowanie zespołu. W ten sposób możesz zredukować koszty rekrutacji nawet o 5 razy.

Ograniczenie kosztów pracodawcy

Analiza kosztów rekrutacji to istotny punkt dla każdego pracodawcy. Niezależnie od tego czy prowadzisz agencję rekrutacyjną czy własny biznes, cały proces pozyskania kandydata wiąże się z rosnącymi kosztami. Weryfikacja danych zawartych w cv, screening telefoniczny, umawianie spotkań, czy udzielanie feedbacku – wszystko to trwa. Zatrudniając HR voicebota ograniczasz zaangażowanie zespołu. W ten sposób możesz zredukować koszty rekrutacji nawet o 5 razy.

Ograniczenie rotacji w zespole

W jaki sposób voicebot rekrutacyjny może się do tego przyczynić? Praca prosta i powtarzalna szybko wywołuje wypalenie w samym zespole rekrutacji. Gdy przejmuje ją asystent w postaci voicebota, masz pewność, że nie planuje on zmiany pracodawcy. Jednocześnie zespół HR ma więcej czasu na działania skupione na utrzymaniu pracowników w twojej firmie.

Porozmawiaj z naszym Doradcą o usłudze Voicebot

W jaki sposób voicebot przyspiesza rekrutacje?

Działania voicebota są skalowane

 
 

 

 

Voicebot wykonuje połączenia do wielu kandydatów w tym samym czasie
Rekruter poświęca zaoszczędzony czas na realizację kolejnych etapów zaplanowanych w procesie rekrutacji, dzięki czemu nabiera ona tempa

W jaki sposób voicebot przyspiesza rekrutacje?

Sztuczna inteligencja automatyzuje i przyspiesza proces weryfikacji kandydatów

Działania voicebota są skalowane

Odpowiedzi kandydatów trafiają automatycznie do systemu - pracownicy HR nie muszą wprowadzać danych dotyczących aplikacji ręcznie

Voicebot wykonuje połączenia do wielu kandydatów w tym samym czasie

Rekruter poświęca zaoszczędzony czas na realizację kolejnych etapów zaplanowanych w procesie rekrutacji, dzięki czemu nabiera ona tempa

Jakie etapy procesu rekrutacyjnego można przeprowadzić z pomocą voicebota?

Pierwszy kontakt z kandydatem

Voicebot może automatycznie przeprowadzać wstępne rozmowy, podczas których kandydat usłyszy typowe pytania związane z warunkami brzegowymi dla danego stanowiska pracy.

Selekcja kandydatów

HR voicebot może także przeprowadzać selekcję kandydatów na podstawie ich odpowiedzi na pytania wstępne. Na przykład, jeśli rekruter zdecyduje, że kandydat musi mieć co najmniej trzy lata doświadczenia w branży, voicebot może automatycznie odrzucić kandydatów, którzy nie spełniają tego kryterium.

Harmonogramowanie rozmów kwalifikacyjnych

Voicebot może także pomóc w umawianiu rozmów kwalifikacyjnych, zapraszając na rozmowę w konkretnym dniu i przypominając kandydatowi o spotkaniu np. Z 2-dniowym wyprzedzeniem.

Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej

Po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej, voicebot może automatycznie przesłać feedback do kandydata, zawierający informacje o tym, co poszło dobrze i co może być poprawione w przyszłości.

Voiceboty rekrutacyjne są narzędziem wspierającym, ale nie zastępującym ludzi w procesie rekrutacji. Voicebot w parze z kompetentnym specjalistą to dream team, który może dokładnie ocenić umiejętności i dopasowanie do kultury organizacyjnej.

Dla kogo jest przeznaczony voicebot rekrutacyjny?

Automatyzacja, jaką wprowadza voicebot rekrutacyjny, niesie korzyści dla niemal każdej branży a już na pewno dla każdej firmty, która prowadzi wiele rekrutacji. Sztuczna inteligencja wspiera pracowników HR w firmach zatrudniających w sposób ciągły pracowników sprzedaży, fizycznych, administracyjnych czy pracowników serwisowych.

Branże, w których warto włączyć w proces voicebota to m.in.:

Agencje rekrutacyjne

Agencje rekrutacyjne – z racji dużego wolumenu rekrutacji asystent głosowy może znacząco skrócić czas znalezienia właściwego kandydata dla klientów oraz zwiększyć wydajność konsultantów HR.

E-commerce

firmy e-commerce zwykle prowadzą wiele rekrutacji na różnych poziomach stanowisk. Voicebot rekrutacyjny może pomóc w przeprowadzeniu wstępnej selekcji i zaoszczędzić czas rekruterom.

Usługi finansowe

branża finansowa często wymaga od kandydatów specjalistycznej wiedzy i doświadczenia oraz spełnienia restrykcyjnych warunków brzegowych. Voicebot rekrutacyjny może pomóc w filtrowaniu odpowiednich kandydatów i przyspieszyć proces weryfikacji kandydatów.

Handel detaliczny

Handel detaliczny często ma duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych i stałych. Voicebot rekrutacyjny może pomóc w przeprowadzeniu wstępnej selekcji kandydatów i przyspieszeniu procesu rekrutacji.

Calll center

rekrutacja na powtarzalne stanowiska z jasno zdefiniowanymi kryteriami to idealne warunki pracy dla voicebota

Jak wygląda rozmowa kandydata z voicebotem?

Rozmowa kandydata z voicebotem przypomina tradycyjne rozmowy z pracownikiem działu HR. W scenariuszu rozmowy wprowadzasz wypowiedzi, które planujesz przekazać kandydatom”.Dzięki temu zachowujesz pełną kontrolę nad tym jak taka rozmowa będzie wyglądała.

Zobacz inne rodzaje botów

To może Cię zainteresować

Automatyczna windykacja

Realizuj efektywnie wieloetapowe procesy windykacyjne. Sprawdź jakie to proste!