Jak Voicebot AI rekrutacyjny wspiera proces rekrutacji w firmach?
Jak wykorzystać Voicebot AI i ChatGPT w Rozmowach Rekrutacyjnych?
Działy HR od lat korzystają z możliwości, jakie dają im nowoczesne technologie. Świetnie to widać na przykładzie przeprowadzania procesów rekrutacyjnych. Wśród narzędzi wspierających ten obszar działalności firmy znajdują się m.in. Voicebot AI oraz ChatGPT. Eksperci EasyCall zebrali najważniejsze informacje na ich temat w kontekście potencjału zastosowania ich w procesach rekrutacyjnych. Zapraszamy do lektury.
Voicebot rekrutacyjny – podstawowe informacje
Skutecznie poprowadzony proces rekrutacji to klucz do tego, aby zapewnić sobie wysokiej jakości kadry. Wpływa to bezpośrednio na sukces biznesowy firmy. Działy HR nie mają jednak łatwego zadania. Zadaniem specjalisty jest nie tylko ocenienie kompetencji kandydata, ale również jego osobowości oraz dotychczasowej historii zatrudnienia. To złożony proces, który warto rozłożyć na czynniki pierwsze. Sztuczna inteligencja z powodzeniem wykorzystywana jest w HR. Od jakiegoś czasu można wspierać się dedykowanym Voicebotem HR. Czym on właściwie jest?
Voicebot rekrutacyjny to nowoczesny wirtualny konsultant w postaci programu komputerowego. Jego działanie opiera się na sztucznej inteligencji (AI). Specjalnie przygotowany algorytm odpowiada m.in. za wstępną weryfikację kandydatów na dane stanowisko. Zadaniem Voicebota rekrutacyjnego jest sprawdzenie, czy dana osoba spełnia podstawowe wymagania wskazane w ogłoszeniu o pracę. To ważny etap całego procesu, dzięki któremu do kolejnego etapu przedostają się tylko właściwi kandydaci. W ten sposób rekruter oszczędza swój czas. Taka automatyzacja pozwala na ułożenie powtarzalnego procesu rekrutacyjnego oraz na zwiększenie jego skuteczności. Najnowsze wskaźniki pokazują, że umiejętnie wykorzystane voiceboty AI są w stanie zaoszczędzić nawet do 80% czasu rekrutera oraz skrócić czas potrzeby na zatrudnienie idealnie dopasowanego kandydata o 30% i więcej.
W jaki sposób działa Voicebot HR?
Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, jak działa bot głosowy wykorzystywany w rekrutacji. Jego działanie opiera się na trzech podstawowych etapach. Narzędzie w danej kolejności: rozpoznaje mowę, analizuje język naturalny oraz posiada algorytm uczenia maszynowego. Dzięki temu jest w stanie przetwarzać duże ilości danych oraz w czasie rzeczywistym prowadzić rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem. Ponadto asystent głosowy może być zintegrowany z systemem CRM, co ułatwia pracę zarówno działu HR, jak i osób odpowiedzialnych za sprzedaż.
Czym jest ChatGPT?
Ciekawym rozwiązaniem jest również ChatGPT. To nowoczesne narzędzie opracowane przez OpenAI, które również działa w oparciu o AI. Pozwala na wsparcie procesu rekrutacyjnego i nie tylko. Obecnie jest to zaawansowany model językowy, który wykorzystuje technikę machine learning (deep learning). Dzięki temu umożliwia tworzenie tekstów na podstawie podanych mu danych. Teksty generowane przez ChatGPT mają naturalny i płynny charakter. Narzędzie to jest wszechstronne i elastyczne. Dzięki temu wykorzystuje się je w wielu obszarach codziennego życia, w tym też w biznesie. Pozwala na sprawne wyszukiwanie odpowiedzi na interesujące nas zagadnienia oraz wspiera procesy edukacyjne, o ile użytkowany jest świadomie i odpowiedzialnie. Ze względu, że ChatGPT posiłuje się danymi pozyskiwanymi w sieci, uzyskiwane za jego pomocą informacje warto poddawać dodatkowej weryfikacji.
Potencjał zastosowania Voicebota HR w rozmowie rekrutacyjnej
Rozmowa z kandydatem prowadzona jest zgodnie z wcześniej przygotowanym scenariuszem. Ten dostosowuje się w zależności od ogłoszenia oraz stanowisko, na które prowadzony jest nabór. Zadaniem narzędzia jest prowadzenie rozmowy w ten sposób, aby odpowiednio dopasować kandydatów na dane stanowisko. To cenne wsparcie, ponieważ wiele osób decyduje się aplikować o pracę nawet wtedy, gdy nie mają odpowiednich kompetencji. Właśnie dlatego Voicebot AI rekrutacyjny może zadawać pytania sprawdzające takie aspekty jak m.in.: weryfikacja CV, warunki pracy, oczekiwania kandydata, dyspozycyjność kandydata, doświadczenie kandydata itd. Pozwala to zautomatyzować znaczną część procesu rekrutacyjnego.
Stosowanie Voicebota HR w rekrutacji to nie tylko automatyzacja, ale również możliwość skalowania działań. Do tego ogranicza się zaangażowanie specjalistów HR w wykonywanie powtarzalnych i prostych zadań. Te z powodzeniem mogą być scedowane na narzędzie AI, co prowadzi do lepszego zarządzania zasobami ludzkimi i umożliwia optymalizację kosztów utrzymania tego działu w firmie, a także kosztów bezpośrednio związanych z procesami rekrutacyjnymi. Równolegle do tego wzrasta wydajność działu HR oraz satysfakcja z jego pracy w gronie jego interesantów. Dotyczy to również kandydatów.
Dodatkowym atutem wdrożenia indywidualnie przygotowanego Voicebota HR jest to, że zawsze zachowuje on ten sam wysoki standard działań i komunikacji. Tym samym każdy kandydat otrzymuje jednakową jakość obsługi. To bardzo ważne w kontekście budowania wizerunku rzetelnej i wiarygodnej firmy. Korzystając z tego typu narzędzia, eliminuje się ryzyko tzw. błędów ludzkich, w tym m.in.: wykasowania informacji o kandydacie, źle wpisanych danych itd. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, że do kolejnego etapu rekrutacji przechodzi kandydat, który kompletnie nie nadaje się na dane stanowisko. Voicebot AI to także błyskawiczny feedback dla kandydatów, co wpływa na ich pozytywne doświadczenia związane z Twoją firmą. Oczywiście dotyczy to również osób, które nie przeszły do kolejnego etapu. Dobrze prowadzony proces rekrutacyjny to trafniejsze decyzje dotyczące zatrudnienia, co ułatwia budowanie i utrzymanie zespołu w dłuższej perspektywie.
Jak ChatGPT może wspierać proces rekrutacyjny?
Jako uzupełnienie Voicebotów wiele podmiotów decyduje się na skorzystanie z potencjału narzędzia ChatGPT. To rozwiązanie, które również wspiera wstępne rozmowy rekrutacyjne i pomaga w budowaniu relacji z kandydatami. Coraz chętniej korzystają z tego specjaliści od HR i rekruterzy. System może zadawać pytania w celu selekcji kandydatów. Ponadto może być wykorzystywany przez samych kandydatów do tego, aby jeszcze lepiej zrozumieć specyfikę danego stanowiska i podjąć decyzję o zasadności aplikacji na nie. ChatGPT wspiera rekruterów w analizie CV kandydatów oraz ułatwia personalizację całego procesu.
Ponadto odpowiednio wykorzystany ChatGPT pomaga w zbudowaniu scenariusza optymalnej rozmowy rekrutacyjnej. Wystarczy zadawać określone pytania narzędziu. Wystarczy je nieco zmodyfikować i ułożyć z tego scenariusz. System ten z powodzeniem sprawdza się również w przypadku tworzenia tekstów ogłoszeń o pracę oraz innych tekstów wykorzystywanych przez działy HR. Warto przyjrzeć się temu nieco bliżej i zweryfikować możliwości narzędzia ChatGPT.
Dedykowany Voicebot rekrutacyjny od EasyCall
Jako EasyCall przygotowaliśmy dedykowane rozwiązanie dla działów HR. To Voicebot rekrutacyjny, który wspiera cały proces, dając określone korzyści rekruterom. Dbamy o to, aby u naszych partnerów wdrażać indywidualnie przygotowane rozwiązania technologiczne. Najpierw dokładnie zapoznamy się z Twoimi potrzebami, a następnie przygotujemy dla Ciebie propozycję współpracy. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Razem z nami poprawisz skuteczność działań rekrutacyjnych w swojej firmie.