Czym jest Program Dostępność Plus dla AOS?

Dostępność Plus dla AOS – Skorzystaj z dofinansowania dla placówek medycznych

Zależy Ci na tym, aby Twoja placówka medyczna była dostępna dla wszystkich pacjentów bez względu na ich ograniczenia ruchowe lub podeszły wiek? Kluczem jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz systemów umożliwiających zdalną obsługę pacjenta. Aby pozyskać finansowanie na inwestycje, możesz skorzystać z rządowego Programu Dostępność Plus dla AOS. Dowiedz się, na czym on polega i na co można wydatkować uzyskany grant.

Czym jest Projekt Dostępność Plus dla zdrowia?

Program Dostępność Plus dla zdrowia to część kompleksowego rządowego Programu Dostępność Plus. Jego podstawowym celem jest zwiększenie dostępności do dóbr, usług czy też brania udziału w życiu publicznym i społecznym. Skierowany jest do osób ze szczególnymi potrzebami, w tym m.in. z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami w mobilności lub percepcji. Zadaniem programu jest wspieranie inwestycji związanych z dostosowaniem przestrzeni publicznej do osób o specjalnych potrzebach, w tym m.in. osób niedowidzących, osób niesłyszących, osób z wózkiem dziecięcym lub ciężkim bagażem, słabszych fizycznie, osób z trudnościami manualnymi i poznawczymi czy też kobiet w ciąży. Wszystko po to, aby każdy obywatel Polski miał jednakowe możliwości dostępu do: służby zdrowia, edukacji, cyfryzacji, architektury, transportu czy też usług. Opisywana przez nas część programu skupia się na obszarze służby zdrowia.

Program Dostępność Plus dla AOS – na co można przeznaczyć środki?

W ramach programu Dostępność Plus dla AOS Ministerstwo Zdrowia planuje przeznaczyć około 388 milionów złotych na poprawę dostępności do placówek medycznych. Środki te pochodzą z Funduszy Europejskich. Zgodnie z założeniami programu dla placówek Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) wsparcie obejmie około 362 jednostek (w tym placówki POZ oraz szpitale), przy czym maksymalny poziom grantu wynosi 900 tysięcy złotych, a minimalny 150 tysięcy złotych. Jest więc o co się starać. O grant na dofinansowanie przedsięwzięć wspierających dostępność cyfrową, architektoniczną oraz informacyjno-komunikacyjną mogą ubiegać się podmioty posiadające podpisaną umowę z NFZ w zakresie AOS. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na: infrastrukturę obejmującą podjazdy, windy itp., jak i na systemy informatyczne ułatwiające zdalną obsługę pacjentów.

Kiedy nabór wniosków?

Warto trzymać rękę na pulsie, ponieważ nabór wniosków ruszy jeszcze w 2024 roku. Projekt Dostępność Plus dla zdrowia realizowany będzie do 31 października 2028 roku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zapoznać się z informacjami podawanymi na stronie internetowej rządowego programu lub skonsultować się ze specjalistą.

Czy program do rejestracji pacjentów można finansować z grantu?

Założenia Programu Dostępność Plus dla AOS wskazują na to, że pozyskane środki można wydatkować na systemy informatyczne. Oznacza to, że można w ramach tych środków zakupić i wdrożyć program do rejestracji pacjentów w przychodni. Dzięki niemu pacjenci zyskają jednakową dostępność do rezerwacji terminu u lekarza. Niepełnosprawność czy trudności wynikające np. z opieki nad małym dzieckiem nie będą przeszkodą. Jako EasyCall specjalizujemy się w projektowaniu i wdrażaniu elektronicznej rejestracji pacjentów. Na podstawie analizy potrzeb Twojej placówki przygotujemy indywidualne rozwiązanie. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Przedstawimy Ci możliwości inwestycji w Voicebota medycznego i inne systemy informatyczne dla służby zdrowia.