Dotacje dla branży medycznej 2025 – co można otrzymać?

Dotacje dla branży medycznej 2025 – Sprawdź możliwości finansowania!

Prowadzisz placówkę medyczną? W 2025 roku możesz skorzystać z wielu programów wsparcia finansowego na rozwój opieki zdrowotnej w Polsce. Pozyskane środki z powodzeniem można przeznaczyć na poprawę dostępności usług medycznych oraz na infrastrukturę, w tym programy do obsługi pacjentów. Dowiedz się, jakie masz możliwości.

Dlaczego warto korzystać z dofinansowania?

System ochrony zdrowia cierpi na notoryczny deficyt środków. To sprawia, że warto korzystać z różnych możliwości wsparcia finansowego tego obszaru. Wśród nich znajdują się m.in. fundusze europejskie, programy Ministerstwa Zdrowia czy też programy prowadzone na poziomie regionalnym. Pozyskane środki można przeznaczyć na wprowadzanie innowacji w placówkach medycznych (np. Voicebot medyczny), poprawę dostępności usług czy też poprawę posiadanej infrastruktury. Jednocześnie redukuje się wkład własny w tego typu inwestycję. W dalszej części artykułu nasi eksperci przedstawią wybrane możliwości pozyskania dofinansowania.

Dotacje z KPO dla Kardiologii oraz Szpitali Ogólnych

Jedną z możliwości daje Krajowy Program Odbudowy, który jest inicjatywą unijną wspierającą gospodarki krajów członkowskich po pandemii Covid-19. W jej ramach wiele miliardów złotych ma trafić do sektora ochrony zdrowia. W 2025 roku, za sprawą programu rozwoju i modernizacji infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych, będzie można ubiegać się o dofinansowanie na poziomie 100% planowanych inwestycji. Pomoc ta skierowana jest do oddziałów i placówek kardiologii, a także szpitali ogólnych. Ogłoszenie naboru planowane jest na przełomie I i II kwartału 2025 roku. Warto śledzić oficjalne informacje publikowane na stronie rządowej, aby nie przegapić terminu składania wniosków.

Pozyskane w ramach programu UE dla zdrowia środki można będzie przeznaczyć m.in. na:

  • zakup nowoczesnego sprzętu (np. urządzenia diagnostyczne i terapeutyczne wykorzystywane w leczeniu pacjentów);
  • modernizację infrastruktury (np. rozbudowa, remont, dostosowanie obiektów medycznych do współczesnych standardów);
  • wsparcie organizacyjne (tworzenie krajowej sieci kardiologicznej KSK w ramach nowego modelu zarządzania tym obszarem).

Budżet programu wsparcia dla kardiologii i szpitali ogólnych to aż 2,7 mld złotych. Pozyskane środki należy wydatkować najpóźniej do końca 2026 roku.

Infrastruktura Ochrony Zdrowia – AOS

Określone możliwości otwierają się także przed placówkami ambulatoryjnymi (AOS). Podmioty te mogą ubiegać się o dotację na modernizację infrastruktury. Celem programu jest poprawienie dostępu do specjalistów poprzez niwelowanie różnic występujących na poziomie regionalnym, a także optymalizacja kosztów prowadzenia placówek AOS w zakresie ekonomicznym i społecznym. Docelowo placówki ambulatoryjne mają przejąć na siebie część leczenia szpitalnego, które z powodzeniem można prowadzić w AOS. Nabór wniosków w tym programie potrwa od 31 grudnia 2024 do 31 stycznia 2025 roku, dlatego warto się pospieszyć. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi aż 100%.

Dostępność Plus dla AOS

Na przełomie I i II kwartału 2025 roku ma rozpocząć się nabór wniosków w programie Dostępność Plus dla AOS. To działanie FERS.03.07 prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia. Jego celem jest zwiększenie dostępności w Polsce do Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Właśnie na to mają być wydatkowane środki pozyskiwane z programu Dostępność Plus dla AOS. Można je przeznaczyć na takie inwestycje, jak m.in.:

  • zakup specjalistycznego sprzętu;
  • zakup i wdrożenie systemów wspomagających osoby ze szczególnymi potrzebami w ramach AOS;
  • eliminacja barier architektonicznych (np. brak podjazdów, brak windy).

W praktyce oznacza to, że wsparcie można przeznaczyć m.in. na zakup oprogramowania przeznaczonego do obsługi pacjenta w placówce medycznej, które zredukuje bariery w dostępie do specjalistów. Dofinansowanie może osiągnąć poziom 100%.

Infrastruktura Ochrony Zdrowia – POZ

Jeszcze w I kwartale 2025 roku ma ruszyć nabór wniosków w ramach działania FEnIX.06.01 System ochrony zdrowia – POZ. Program skierowany jest do placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Pozyskane środki należy przeznaczyć na zwiększenie dostępności do świadczeń medycznych w całej Polsce, a także na rozszerzenie zakresu świadczeń realizowanych przez podmioty POZ, w tym diagnostyki, otwartego lecznictwa czy też wprowadzania usług z zakresu opieki koordynowanej, dietetycznej, fizjoterapeutycznej czy też edukacji zdrowotnej. Poziom dofinansowania w tym programie może dojść do 100%. To już druga edycja tego wsparcia. Pierwsza cieszyła się dużym zainteresowaniem placówek medycznych i podobnie powinno być w I kwartale 2025 roku.

Programy regionalne dla branży medycznej

Poza programami ogólnopolskimi warto zwrócić uwagę na te, które realizowane są na szczeblu regionalnym. Ich oferta zmienia się dynamicznie, dlatego rekomendujemy sprawdzanie dostępnych możliwości w kontakcie z lokalnymi urzędnikami.

W marcu 2025 roku ma ruszyć program FEO.9.3 w województwie opolskim. Jego budżet to 47 mln złotych i daje on możliwość ubiegania się o dofinansowanie m.in. na:

  • inwestycje w infrastrukturę wyposażenie;
  • wdrożenie standardu dostępności POZ/AOS, w tym m.in. zakup programu do rejestracji pacjentów w przychodni;
  • inwestycje wspierające opiekę zdrowotną nad osobami starszymi lub ze specjalnymi potrzebami.

W województwie małopolskim w IV kwartale 2025 roku ma ruszyć nabór do FEMP.5.15 Dzienne Domy Opieki Medycznej. Skierowany jest do instytucji ochrony zdrowia i do rozdania są 32 mln złotych.

Sporo regionalnych programów przygotowano dla województwa kujawsko-pomorskiego. W 2025 roku dostępne będą  m.in. nabory w takich programach jak:

  • inwestycje w infrastrukturę zdrowotną ZITy regionalne – Rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej/Rozwój rehabilitacji medycznej ZITy regionalne (16 mln złotych);
  • profilaktyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego (12 mln złotych);
  • wykrywanie osteoporozy wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego (3 mln złotych);
  • program profilaktyki raka płuc dla mieszkańców województwa pomorskiego (24 mln złotych);
  • zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc u chorych onkologicznie w województwie kujawsko-pomorskim (5 mln złotych).

Jeżeli prowadzisz placówkę medyczną lub inne przedsiębiorstwo w branży medycznej, to koniecznie zapoznaj się z dostępnymi możliwościami. Duże środki na rozwój służby zdrowia są na wyciągnięcie ręki.

Transformative Health Instrument (THI) 2025

Ciekawą ofertę przygotowano dla innowacyjnych start-upów z branży medycznej. To projekt badawczy Transformative Health Instrument (THI) 2025. Oferta skierowana jest do podmiotów, które pracują nad poprawą jakości usług medycznych i pomyślnie zamknęły rundę finansowania kapitałowego w 2023 lub 2024 roku. W ramach tego dofinansowania można otrzymać nawet do 500 tys. euro.

Oferujemy technologie dla branży medycznej

Jako EasyCall dostarczamy wysokiej jakości rozwiązania technologiczne z sektora IT dla branży medycznej. Oferujemy szeroki zakres usług, które dostosowujemy do potrzeb klientów oraz pomagamy we wdrażaniu wybranych systemów i narzędzi. W portfolio posiadamy m.in. voicebota medycznego, chatbot i inne rozwiązania wspierające proces rejestracji pacjentów w placówce medycznej, redukujące zjawisko „no-shows” czy też ułatwiające kontakt pacjenta z lekarzem. Szczegółowy zakres współpracy ustalany jest w kontakcie z naszym ekspertem. Razem z nami cyfryzacja służby zdrowia będzie jeszcze łatwiejsza.

Zapraszamy do kontaktu

Jedną z naszych specjalizacji jest branża medyczna. Na koncie mamy wdrożenia zakończone sukcesem; z naszych rozwiązań, w tym elektronicznej rejestracji pacjentów korzystają takie podmioty jak Omega Medical Clinics czy Centrum Medyczne Gizińscy w Bydgoszczy. Ty też możesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów i zoptymalizować codzienne funkcjonowanie placówki medycznej. Skontaktuj się z nami, a my przeprowadzimy Cię przez cały proces. Nasze technologie można zakupić w ramach wybranych programów i dotacji na 2025 rok.