Przekierowanie połączeń – wygodna funkcja centrali VoIP
Wprowadzając w firmie wirtualną centralę telefoniczną VoIP EasyCall, aby odebrać połączenie od klienta nie potrzebujesz niczego więcej jak tylko dostępu do internetu. Otrzymujesz jeden główny numer stacjonarny dla firmy lub dokupujesz dedykowany numer infolinii 80x. To duże ułatwienie dla klientów, którzy mogą teraz łatwo zapamiętać Twój numer i szybko skontaktować się z firmą. Poznaj korzyści z zastosowania w firmie przekierowań połączeń, w trzecim artykule nowego cyklu naszego bloga dotyczącego „Przydatnych funkcji wirtualnej centrali”.
Ponadto każdy z Twoich pracowników otrzymuje swój indywidualny numer wewnętrzny, z którego odbiera połączenia.
Co jednak zrobić, gdy np. technik znajduje się w terenie, a właśnie dzwoni klient? Albo gdy chcemy się połączyć z konsultantem, którego nie ma już w biurze? Jak utrzymać kontakt z klientem, który dzwoni po godzinach pracy firmy?
Tu z pomocą przychodzi usługa przekierowania połączeń, które jest jedną z funkcjonalności wirtualnej centrali VBPX.
Na czym polega przekierowanie połączeń?
Przekierowanie połączeń to funkcja, dzięki której połączenie zostanie automatyczne przekierowane na wybrany numer zewnętrzny (komórkowy bądź stacjonarny) lub na pocztę głosową według opracowanego scenariusza.
Możemy ustawić warunek, że przekierowanie włączy się po określonym czasie, gdy telefon nie jest odbierany. Możemy także określić stałe przedziały czasowe, w których przekierowanie jest aktywne, np. w godzinach, gdy biuro jest nieczynne lub w weekendy.
Gdy wiadomo, że klient nie dodzwoni się na dany numer, przekierowanie skieruje go albo na inny numer zewnętrzny (np. telefon komórkowy konsultanta w terenie), albo na pocztę głosową.
Jeśli przekierujemy klienta na pocztę głosową, pamiętajmy, aby umożliwić mu pozostawienie nagranej widomości. Po jej odebraniu możemy od razu skontaktować się z klientem, aby zareagować na jego zgłoszenie.
Co daje przekierowanie połączeń?
Przekierowanie połączeń pozwala utrzymać stały kontakt z klientami nawet, gdy wiemy, że w określonym czasie nie będziemy mogli odebrać połączenia.
W niektórych branżach przekierowanie połączeń jest szczególnie istotne, np. w branży turystycznej czy budowlanej. Pracownicy tego typu firm często znajdują się poza biurem stacjonarnym. Przekierowanie połączeń to sposób na utrzymanie z nimi kontaktu, co zwiększa elastyczność działania firmy i usprawnia komunikację wewnętrzną.
Jednak najważniejszą zaletą przekierowania połączeń jest wysoki wskaźnik dodzwanialności klientów. Nic tak nie denerwuje naszych klientów, jak brak odebranego połączenia. Stosując przekierowanie połączeń, minimalizujemy sytuacje tego typu. Jesteśmy dostępni dla klienta 24h na dobę. Dlatego, jeśli dbamy o customer experience, wirtualna centrala VBPX z funkcją przekierowania połączeń będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.
Jak włączyć przekierowanie połączeń w EasyCall?
Wybierając dostawcę centrali VBPX, zwróć uwagę, czy opracowanie schematu przekierowań połączeń jest czytelne i intuicyjne. W EasyCall dokonasz tego za pomocą techniki „przeciągnij i upuść”. Zobacz, jakie to proste. Usługa definicji przekierowań jest dostępna w planach taryfowych EasyCall biznes wraz z Wirtualną Centralą.
Konfiguracja przekierowań połączeń dostępna jest po zalogowaniu do interfejsu centrali wirtualnej dostępnego przez internet. Aby utworzyć swoje pierwsze drzewo IVR, odrazu po zalogowaniu wybierz opcję IVR w lewym górnym rogu, a następnie Dodaj, wprowadź nazwę drzewa i kliknij Zapisz. Po lewej znajduje się lista funkcji, które można wykorzystać w drzewie.
Układanie funkcji działa na zasadzie drag&drop, więc aby wykorzystać daną funkcję w drzewie należy na nią kliknąć, przytrzymać, przeciągnąć na szare tło i upuścić w pożądanym miejscu. Lista z opisem każdej funkcji znajduje się poniżej. Opis poszczególnych funkcji wraz z wizualizacją procesu tworzenia drzewa IVR znajdziesz na naszej stronie:
Wirtualna Centrala oraz na podstronie Pomoc
Przy pomocy elementu Połączenie mamy możliwość przekierowania połączenia na wskazany numer lub grupę numerów telefonów. W elemencie istnieją dwie zakładki:
Telefon
W tej zakładce możemy zdefiniować jeden numer telefonu, na który mają być kierowane połączenia. Definiujemy nazwę połączenia, wskazujemy numer telefonu, na który ma zostać nawiązane połączenie oraz definiujemy czas trwania próby dodzwonienia się na ten numer (w sekundach). Zalecamy ustawianie wartości minimum 10 sekund.
Kolejka
Tutaj możemy zdefiniować jeden numer lub całą grupę numerów, na które będą kierowane połączenia. W zakładce Użytkownicy definiujemy nazwy, numery oraz priorytety.
W zakładce Muzyka ustawiamy melodie, jaka będzie ogrywana dzwoniącym podczas oczekiwania na nawiązanie połączenia.
Kolejna z opcji to zdefiniowanie komunikatu jaki usłyszy osoba dzwoniąca w momencie oczekiwania na połączenie. Komunikat tekstowy zostanie zamieniony na zapowiedź głosową poprzez syntezę mowy.
W ramach dodatkowych ustawień możemy zdefiniować częstotliwość powtarzania zapowiedzi oraz kolejność kierowania połączeń do konkretnych numerów telefonów.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą wirtualną centralą w trakcie 14-dniowego bezpłatnego testu bez zobowiązań!