Fundusze KPO dla szpitali i przychodni. Jak z nich skorzystać?

KPO w służbie zdrowia: Jak szpitale i przychodnie mogą zyskać na unijnych funduszach?
Rok 2025 stwarza kolejne szanse pozyskania dofinansowania dla podmiotów z sektora służby zdrowia, w tym szpitali i przychodni. Świetnym tego przykładem jest Krajowy Plan Odbudowy, czyli spore pieniądze z funduszy unijnych do rozdysponowania wśród szpitali i przychodni. Dowiedz się, jaka inwestycja realizowana będzie w 2025 roku i z czego możesz skorzystać.
Rozwój Usług Cyfrowych w Ochronie Zdrowia w ramach KPO – najważniejsze informacje dla szpitali i przychodni
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło świetną wiadomość dla osób zarządzających szpitalami oraz placówkami medycznymi, w tym przychodniami. Zgodnie z nią jeszcze w pierwszym półroczu 2025 roku ma ruszyć nabór w ramach programu: Inwestycja D1.1.2 – Rozwój Usług Cyfrowych w Ochronie Zdrowia. W ramach tego wsparcia szpitale mogą otrzymać nawet do 100% dofinansowania na wdrażanie nowoczesnych technologii w swoich obiektach. Dofinansowanie z tego konkursu obejmuje m.in. wdrażanie specjalistycznych rozwiązań w systemie ochrony zdrowia oparte na AI, w tym m.in. chatbotów i voicebotów AI dla służby zdrowia. Do tego wsparcie można przeznaczyć na poprawę cyberbezpieczeństwa oraz digitalizację dokumentacji. Wszystko po to, aby szpitale powiatowe i inne placówki medyczne dostosowały infrastrukturę IT do współczesnych wymagań rynku oraz jeszcze lepiej obsługiwały pacjentów.
Do rozdysponowania są 3 mld złotych. Wsparcie może osiągnąć poziom 100% kosztów bez wkładu własnego. Maksymalny okres realizacji projektu trwa do 30 czerwca 2026 roku. Po ogłoszeniu konkursu zainteresowane podmioty mają 30 dni na złożenie wniosku. To kolejna szansa na pozyskanie dotacji dla branży medycznej w 2025 roku.
Na to możesz przeznaczyć środki z Krajowego Planu Odbudowy
Już teraz wiemy, jakie inwestycje można finansować ze środków europejskich pozyskanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Przede wszystkim dotyczy to modernizacji infrastruktury IT oraz wdrażania nowoczesnych technologii w celu podniesienia jakości świadczonej opieki zdrowotnej, oraz obsługi pacjentów. Do zakwalifikowanych wydatków w ramach tego programu z KPO dla szpitali należą:
- wdrożenie sztucznej inteligencji (AI) w ochronie zdrowia i integracja platformy i oprogramowania z systemów e-Zdrowia;
- zakup nowoczesnego sprzętu IT;
- poprawa cyberbezpieczeństwa, w tym poprawa ochrony danych pacjentów i użytkowanej infrastruktury IT;
- digitalizacja dokumentacji medycznej i podłączenie placówki medycznej do centralnego systemu.
Z jakich jeszcze form wsparcia może skorzystać służba zdrowia w 2025 roku?
Wspomniany program: Inwestycja D1.1.2 – Rozwój Usług Cyfrowych w Ochronie Zdrowia to kolejna szansa dla podmiotów z sektora służby zdrowia na pozyskanie środków finansowych na wdrożenie systemów informatycznych i poprawę jakości opieki zdrowotnej. W 2025 roku warto również śledzić takie programy dofinansowania jak m.in.:
- Dostępność Plus dla AOS;
- Dotacje z KPO dla Kardiologii oraz Szpitali Ogólnych;
- Infrastruktura Ochrony Zdrowia – AOS;
- Infrastruktura Ochrony Zdrowia – POZ.
To tylko kilka przykładów. W 2025 roku Minister Zdrowia planuje przeznaczyć miliardy złotych środków z KPO na rzecz poprawy efektywności codziennej pracy służby zdrowia w naszym kraju. Warto śledzić to na bieżąco i umiejętnie korzystać z dostępnych środków. Dzięki temu łatwiej o podejmowanie decyzji inwestycyjnych, które byłyby trudne czy też wręcz niemożliwe do wykonania w ramach środków własnych szpitali i przychodni.
AI w służbie zdrowia – to już nie tylko melodia przyszłości
Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że placówki medyczne nie mogą przejść obojętnie wobec sztucznej inteligencji. Od lat AI wspiera optymalizację procesów związanych z prowadzeniem szpitali i przychodni, a także komunikację na linii placówka – pacjent. Wydaje się, że w najbliższych latach trend ten powinien się utrzymywać, a nawet wzmacniać. Na osobach zarządzających placówkami medycznymi spoczywa ciężar bycie na bieżąco z dostępnymi technologiami oraz umiejętnego ich wdrażania w praktyce.
Już teraz odpowiednio wdrożone rozwiązania AI wpływają m.in. na rozwój diagnozy i terapii chorób, co potwierdza raport PARP „Zastosowania sztucznej inteligencji w gospodarce. Przegląd wybranych inicjatyw i technologii z rekomendacjami dla przedsiębiorców”. Oczywiście to nie koniec. Narzędzia oparte na AI znajdują szerokie zastosowanie w obszarze obsługi pacjentów, w tym przede wszystkim w:
- prowadzeniu rejestracji do lekarza;
- powiadamianiu pacjenta o nadchodzącej wizycie;
- aktualizacji danych personalnych pacjentów;
- zbieraniu wywiadu medycznego;
- informowaniu o wynikach badań.
W praktyce przekłada się to na realną oszczędność czasu zarówno po stronie pacjenta, jak i personelu medycznego. Wiele działań i obszarów komunikacji można zautomatyzować. Jednocześnie personel medyczny, w tym lekarze, może skupić się na trudniejszych zagadnieniach oraz na jeszcze lepszej obsłudze pacjentów. Wszystko po to, aby świadczyć usługi wyższej jakości i lepiej dbać o zdrowie pacjentów. Modernizacja szpitali w oparciu o narzędzia AI to już nie tylko melodia przyszłości, ale również bieżąca rzeczywistość. Najbliższe latach powinny przynieść prawdziwy przełom w tym obszarze. Decyzje inwestycyjne w tym zakresie ułatwia pozyskiwanie zewnętrznego finansowania w postaci dotacji rządowych lub z funduszy unijnych.
Dlaczego warto korzystać ze środków KPO dla sektora medycznego?
Oczywiście jest wiele powodów, dla których warto brać udział w konkursach dla szpitali i przychodni. To szansa na pozyskanie sporych środków finansowych. Ułatwia to podejmowanie kluczowych decyzji w zakresie rozwoju infrastruktury IT oraz zwiększania dostępności usług medycznych dla pacjentów. Do dyspozycji są m.in.: fundusze europejskie, programy Ministerstwa Zdrowia czy też programy prowadzone na poziomie regionalnym. Pozyskane środki można wydatkować zgodnie z założeniami danego programu. Należy dokładnie się z nim zapoznać, aby wybierać tylko inwestycje kwalifikowane w ramach konkursu.
Nie ma co ukrywać, że wiele placówek medycznych w Polsce boryka się z deficytem finansowym i trudnościami w zarządzaniu. Zewnętrzne środki są szansą na to, aby unowocześnić placówki medyczne oraz wdrażać w nich rozwiązania technologiczne ukierunkowane na optymalizację pracy, oraz jeszcze lepszą opiekę zdrowotną.
Nowoczesne rozwiązania EasyCall dla sektora medycznego
Jako EasyCall od lat dostarczamy dedykowane rozwiązania dla sektora medycznego. To m.in. voiceboty medyczne, które wykorzystywane są jako programy do rejestracji pacjentów oraz do pierwszego kontaktu telefonicznego. Wśród proponowanych rozwiązań posiadamy również chatboty, programy do teleporad czy też systemy IVR. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Dokładnie zapoznamy się z potrzebami Twojej placówki medycznej oraz zaproponujemy dedykowaną technologię. Nasze systemy kwalifikują się do wydatków z programów wsparcia, w tym Inwestycji D1.1.2 – Rozwój Usług Cyfrowych w Ochronie Zdrowia, w ramach której szpitale mogą pozyskać do 100% dofinansowania na wdrażanie voicebotów, chatbotów i innych narzędzi IT opartych o sztuczną inteligencję.