Czy AI zastąpi lekarzy? Fakty i mity o sztucznej inteligencji w medycynie

Czy AI zastąpi lekarzy? Fakty i mity o sztucznej inteligencji w medycynie
Sceptycy sztucznej inteligencji przestrzegają przed tym, że już niedługo AI ma zastąpić lekarzy. Oczywiście na ten moment to nie jest możliwe i wydaje się, że nigdy nie dojdzie do pełnej transformacji tego typu. Dlaczego więc te krzywdzące mity są powielane? W tym artykule wzięliśmy ten aspekt pod lupę. Oto fakty i mity o sztucznej inteligencji w medycynie.
Mit nr 1 – sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy
Czy AI zastąpi lekarzy? Przyszłość w medycynie to sztuczna inteligencja? Najbardziej krzywdzącym mitem jest to, że technologia AI już niedługo zastąpi pracę lekarzy. Wielu nieświadomych pacjentów może w to uwierzyć, przez co z nieufnością podchodzą do różnego rodzaju wykorzystywania sztucznej inteligencji w sektorze medycznym. Na ten moment narzędzia i algorytmy AI nie są w stanie zastąpić specjalistów z zakresu medycyny i wydaje się, że tego typu transformacja nigdy nie nastąpi. Jest to związane z tym, że to wciąż umiejętności lekarza są kluczowe w procesie diagnozowania choroby i podejmowania decyzji dotyczących leczenia. Obecnie AI może stanowić wsparcie w sektorze opieki zdrowotnej, jednak nie jest kompletną alternatywą dla pracy lekarza.
Mit nr 2 – AI to recepta na uzdrowienie sektora ochrony zdrowia
Entuzjaści AI w sektorze opieki medycznej sugerują, że zastosowanie sztucznej inteligencji może być receptą na uzdrowienie całego sektora. Oczywiście to też błędne przekonanie. Trudno polemizować z tym, że odpowiednio wdrożone narzędzia mogą poprawić jakość opieki m.in. poprzez analizowanie i gromadzenie ogromnej ilości danych, czy też przejęcie części komunikacji z pacjentami. Nie są jednak lekiem na całe zło i to, a jakimi bolączkami boryka się obecnie ten sektor. Z doświadczenia wiemy, że dotyczy to nie tylko polskiego NFZ. W dużym skrócie AI może być wykorzystywane jako nieocenione wsparcie, jednak nie jest odpowiedzią na rozwiązanie wszystkich problemów.
Fakt nr 1 – AI usprawnia pracę lekarzy i przyspiesza diagnostykę
Przejdźmy do faktów, z którymi trudno polemizować. Oczywiście AI znacznie usprawnia pracę specjalistów oraz przyspiesza proces diagnostyczny w medycynie. Jest to związane z tym, że nowoczesne narzędzia są w stanie m.in. rozpoznawać badania obrazowe, w tym: zdjęcia RTG, wyniki mammografii czy wyniki tomografii. Ponadto są w stanie postawić skuteczną diagnozę lekarską, co może stanowić wsparcie w codziennej pracy lekarza. Jednocześnie AI wykorzystywane jest również przy rejestracji pacjentów do specjalistów, co odciążą codzienną pracę rejestratorów medycznych. Tu doskonałym przykładem jest voicebot medyczny.
Fakt nr 2 – sztuczna inteligencja w medycynie pomaga w personalizacji leczenia
Odpowiednie wykorzystanie sztucznej inteligencji pomaga w personalizacji leczenia, co wpływa na poprawę satysfakcji pacjentów oraz skuteczności świadczonych przez placówki medyczne usług. Jest to związane z tym, że AI jest w stanie w krótkim czasie analizować duże bazy danych, w tym wyników badań, dokumentacji medycznej, historii medycznych pacjentów, danych pacjentów itd. Oczywiście wszystko w odniesieniu do konkretnej osoby, skupiając się bezpośrednio na jej potrzebach. To cenne wsparcie w codziennej pracy lekarzy i pielęgniarek. Ułatwia to poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz w lepszym dopasowaniu postępowania do potrzeb jednostki, co w medycynie ma kluczowe znaczenie.
Czy obawiać się wdrażania AI w medycynie?
Oczywiście, że nie. Stosowanie AI w diagnostyce medycznej, rejestracji pacjentów czy też w analizowaniu danych na temat pacjentów to sposób na przyspieszenie pracy specjalistów. Dzięki temu odzyskują oni cenny czas, który mogą poświęcić na leczenie pacjentów. W praktyce oznacza to, że zastosowanie sztucznej inteligencji przekłada się na możliwość obsłużenia większej liczby potrzebujących osób, co podnosi efektywność podmiotów medycznych. To jeden z powodów, dla których nie warto obawiać się wdrażania narzędzi AI w tym sektorze, na co zwróciliśmy uwagę w naszym artykule poświęconym relacji na linii lekarz-pacjent w erze AI.
Jak wdrażać sztuczną inteligencję w opiece zdrowotnej?
Wdrażanie sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej nie może być bezrefleksyjne. Jest to związane z tym, że nawet najbardziej rozwinięte narzędzia mogą popełniać błędy. Właśnie dlatego powinny stanowić wsparcie w pracy lekarza, a nie zastępstwo dla niego. Tym samym pacjenci mogą być spokojni. AI nie zastąpi ich lekarzy rodzinnych oraz innych specjalistów. Choć cyfrowa transformacja ochrony zdrowia to konieczność i już się ona dzieje, to jednak powinna być prowadzona z głową i pod nadzorem ekspertów ministerialnych. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo pacjentów oraz poprawę jakości usług świadczonych przez placówki medyczne.
Jako EasyCall mamy wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu technologii AI w sektorze medycznym. Wśród naszych klientów znajdują się m.in.: Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie, Centrum Medyczne Gizińscy, Medica Kielce czy Omega Medical Clinics. Skontaktuj się z naszym ekspertem, który oceni potencjał wdrożenia AI w Twojej placówce medycznej.