Czym jest i jak działa Cloud Contact Center?
Czym jest Cloud Contact Center?
Coraz więcej podmiotów decyduje się na wdrożenie rozwiązań z obszaru Cloud Contact Center. To systemy do obsługi klienta osadzone w chmurze. Doskonale sprawdzają się w firmach, które prowadzą działy call center. Dotyczy to m.in. producentów, dostawców usług, sklepów e-commerce czy też instytucji finansowych i dostawców oprogramowania. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest Cloud Contact Center oraz jakie są kluczowe korzyści związane z jego stosowaniem.
Cloud Contact Center – co to takiego?
Cloud Contact Center to innowacyjne rozwiązanie, które od kilku lat coraz chętniej wykorzystywane jest w obsłudze klienta. System charakteryzuje się tym, że działa w chmurze. Oznacza to, że całe oprogramowanie osadzone jest w Internecie i użytkownicy zyskują do niego dostęp po połączeniu się z systemem. Dzięki temu konsultanci call center mogą w czasie rzeczywistym pracować na jednej bazie, zyskując dostęp do danych z dowolnego miejsca pracy.
Dodatkowo rozwiązania oparte o chmurę nie wymagają inwestowania w tradycyjne technologie, w tym m.in. w fizyczne centra call center, serwery, centrale telefoniczne czy software. Wszystkie zasoby dostępne są online. Z punktu widzenia przedsiębiorcy to wybór korzystny finansowo. Wszystko dlatego, że narzędzia i systemy użytkowane przez pracowników działu obsługi klienta znajdują się w środowisku chmurowym, za które płaci się miesięczny abonament. Może okazać się bowiem, że to koszty nawet kilkukrotnie niższe, niż te związane z wynajmem biura oraz z zaopatrzeniem pracowników w niezbędny sprzęt.
Podstawowa charakterystyka usług Cloud Contact Center
Współczesne systemy Cloud Contact Center charakteryzują się określonymi cechami. Przede wszystkim to rozwiązania wirtualne. Oznacza to, że obsługiwanie klientów realizowane jest po zalogowaniu się do sieci. Z poziomu online można zarządzać kanałami komunikacji z klientami oraz obsługą ich zapytań. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi inwestować w fizyczną infrastrukturę IT i w centrale telefoniczne. Standardowo rozwiązania takie dystrybuowane są w modelu SaaS, czyli za opłatę subskrypcyjną. Wybierając oprogramowanie z kategorii Cloud Contact Center, należy wziąć pod uwagę poziom zabezpieczeń gwarantowanych przez dostawcę. Bardzo ważne jest to, aby spełniały one najwyższe standardy rynkowe. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa danych przedsiębiorstwa oraz ich klientów.
Jakie korzyści daje call center w chmurze?
Oczywiście programy do obsługi klientów w chmurze nie cieszyłyby się taką popularnością, gdyby nie ich kluczowe zalety. Poniżej w kilku zdaniach opisano korzyści związane z wdrożeniem Cloud Contact Center w swojej firmie.
Optymalizacja kosztów utrzymania działu obsługi klienta
Z punktu widzenia wielu przedsiębiorców najważniejsza jest optymalizacja kosztów utrzymania działu klienta. Korzystanie z rozwiązań chmurowych ogranicza koszty związane z zakupem i utrzymaniem własnej infrastruktury IT czy też z prowadzeniem stacjonarnego biura. Może okazać się bowiem, że agenci z powodzeniem zrealizują swoje zadania z domowego zacisza. Oczywiście miejsce pracy konsultantów zależy od polityki danej firmy. Niezależnie od tego, korzystanie z rozwiązań chmurowych w modelu subskrypcyjnym jest tańsze, niż inwestycja w zakup i utrzymanie infrastruktury IT we własnym zakresie.
Zdalny dostęp konsultantów i menedżerów
Ta zaleta doceniana jest zarówno przez pracowników, jak i firmy otwarte na pracę zdalną. Okazuje się bowiem, że dostęp do systemu i danych otrzymuje się z dowolnego miejsca na ziemi. Wystarczy zapewnić sobie dobre łącze internetowe i zalogować się do systemu. Dzięki temu firmy mogą posiadać rozproszoną strukturę działu call center, a pracownicy mogą pracować z domu lub z każdego innego miejsca. Niektóre podmioty decydują się na model pracy hybrydowej i tu również Cloud Contact Center sprawdzi się doskonale.
Elastyczne skalowalne rozwiązanie
Przedsiębiorcy cenią sobie również elastyczność systemów Cloud Contact Center. Jest to związane z tym, że na bieżąco można modyfikować plan współpracy z dostawcą. Polega to m.in. na dodawaniu dodatkowych użytkowników, czy zwiększaniu funkcjonalności programu. Jeżeli potrzeby biznesowe przedsiębiorstwa maleją, to można zmniejszyć plan współpracy. Pod tym względem to elastyczne i skalowalne rozwiązanie.
Możliwość integracji z innymi systemami
System call center w chmurze powinien umożliwiać integrację z innymi narzędziami wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie. Dostępne na rynku rozwiązania różnią się w tym zakresie, dlatego warto to sprawdzisz. Optymalnie, jeżeli Cloud Call Center integruje się z systemem CRM, a także z różnymi kanałami komunikacji, które obejmują: kontakt telefoniczny, kontakt mailowy, chatboty, media społecznościowe, SMS czy voiceboty.
Intuicyjna obsługa i lepsze zarządzanie działem call center
Dostawcy oferują różne warianty współpracy. Rekomendujemy wybór narzędzia, które będzie łatwe we wdrożeniu w organizacji oraz proste w obsłudze. Dzięki temu od razu będzie można je efektywnie wykorzystywać i nie przysporzy ono problemów zespołowi. Do tego upewnij się, w jaki sposób prowadzone będą aktualizacje oprogramowania i czy w danym planie współpracy będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami. Warto rozwiązać te kwestie już na początku współpracy. Jeżeli wybierzesz prostą i intuicyjną usługę Call Center, to ułatwi Ci to utrzymanie wysokiej jakości obsługi klienta.
EasyCall Contact Center – poznaj nasze narzędzie
Doskonale rozumiemy potrzeby przedsiębiorców. Od lat współpracujemy z nimi w obszarze wdrażania narzędzi do obsługi klienta. Wśród naszych klientów są podmioty z różnych branż. Zachęcamy do zapoznania się z potencjałem naszego narzędzia EasyCall Contact Center. Dzięki niemu jeszcze lepiej zorganizujesz obsługę klienta i zadbasz o zadowolenie swoich klientów. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym ekspertem, który przedstawi Ci potencjał systemu oraz poprowadzi Cię przez jego wdrożenie.