Jak działa zagraniczny numer telefonu w Polsce?

Wybierając numer zagraniczny VoIP (z ang. voice over internet protocol) zyskujesz numer, którego zasada działania, przeznaczenie i wykorzystanie niczym nie różnią się od standardowego stacjonarnego numeru w wybranym kraju. Choć możliwe jest odbieranie tylko jednego połączenia głosowego w tym samym czasie (ze względu na przypisanie jednego kanału głosowego), to liczba i długość połączeń nie podlegają limitom. Zagraniczny numer telefonu w Polsce może być z powodzeniem obsługiwany przy pomocy telefonii stacjonarnej lub komórkowej. Wymagany jest jedynie dostęp do stabilnego łącza internetowego. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Jakie korzyści wynikają z posiadania wirtualnego numeru zagranicznego? Do kogo są skierowane takie usługi? Co można zyskać?

Numer zagraniczny w Polsce – zasada działania

Wszystkie połączenia przychodzące na numery zagraniczne VoIP są automatycznie przekierowywane na konto SIP, a następnie kierowane na wybrany wcześniej numer telefonu (można go zmieniać). Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim brak konieczności inwestowania w drogą infrastrukturę m.in. w specjalne telefony. Każde połączenie jest odbierane za pośrednictwem specjalnej aplikacji lub urządzeń IP. Oprócz możliwości wyboru konkretnego kraju, istnieje także opcja dopasowania strefy numeracyjnej. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim ze względu na skuteczniejsze dotarcie do potencjalnych partnerów biznesowych, którzy zdecydowanie chętniej odbierają połączenia przychodzące z lokalnych numerów.

Czym jest protokół SIP?

Protokół SIP (z ang. session initiation protocol) służy do komunikacji głosowej VoIP za pośrednictwem Internetu. Jest wykorzystywany nie tylko do ustalania, ale również do przełączania i kończenia połączeń VoIP. Pozostałe zastosowania to m.in.

  • wideokonferencje,
  • wiadomości błyskawiczne,
  • strumieniowa transmisja multimediów,
  • zadaniem protokołu SIP jest tłumaczenie nazwy danego użytkownika na obecny adres sieciowy (a także lokalizację).

Wirtualny numer zagraniczny – kluczowe korzyści

Pierwszą i najważniejszą korzyścią wynikającą z posiadania numeru zagranicznego w Polsce, jest znaczące obniżenie kosztów połączeń międzynarodowych. Z tego powodu wirtualne numery są wykorzystywane przez firmy, które współpracują z zagranicznymi partnerami. Ponadto używają ich przedsiębiorstwa, które dopiero planują ekspansję zagranicznych rynków i nie chcą ponosić wysokich kosztów związanych z wykonywaniem połączeń poza granicę kraju. Nie bez znaczenia jest także budowa wizerunku godnego i zaufanego partnera biznesowego. Zagraniczne przedsiębiorstwa miewają opory związane z nawiązaniem współpracy z nowymi podmiotami zlokalizowanymi w innych krajach. Numer zagraniczny jest doskonałym narzędziem do stworzenia taniego i jednocześnie w pełni funkcjonalnego wirtualnego biura poza granicami kraju. Takie podejście może być jednym z czynników wyróżniających firmę na tle konkurencji.

Numery zagraniczne VoIP – jakie jeszcze mają zalety?

  • Osoby korzystające z wirtualnych numerów zagranicznych mają do wyboru nie tylko wszystkie kraje Unii Europejskiej, a również Australię, Kanadę i USA.
  • Posiadanie lokalnego numeru znacząco ułatwia nawiązanie relacji biznesowych, które mogą przerodzić się w intratną współpracę.
  • Kolejną zaletą jest dostępność, czyli nieograniczony kontakt z klientami. Wszystkie osoby, które wykonują połączenia na zagraniczny numer telefonu w Polsce, ponoszą koszty zgodne ze swoim cennikiem. Brak dodatkowych i ukrytych kosztów jest niewątpliwym atutem wirtualnych numerów zagranicznych.
  • Nie ma również bariery wejścia związanej z koniecznością ponoszenia dużych nakładów finansowych. W praktyce oznacza to, że na zakup i utrzymanie numeru zagranicznego mogą pozwolić sobie nie tylko duże i średnie firmy, ale również mikroprzedsiębiorstwa. Niewielka inwestycja w numery zagraniczne VoIP może przyczynić się do błyskawicznego rozwoju firmy. Będzie on spowodowany współpracą z nowymi partnerami i otwarciem na zagraniczne rynki.

Kiedy warto zdecydować się na numer zagraniczny VoIP?

Wszystkie firmy, bez względu na wielkość i obszar działania, które rozważają nawiązanie relacji z partnerami zagranicznymi, powinny rozważyć posiadanie wirtualnego numeru. Pozwoli to zredukować do minimum koszty związane z połączeniami, których na początkowym etapie współpracy jest bardzo dużo. Właściciele firmy, którzy nie są do końca przekonani o zaletach takiego rozwiązania, mogą skorzystać np. z 30-dniowego okresu próbnego. Nie ponosząc żadnych kosztów, są w stanie przetestować zagraniczny numer telefonu i samodzielnie ocenić jego przydatność w przedsiębiorstwie. Zatem ile kosztuje zagraniczny numer telefonu? Za podstawowy wariant trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. To niewielka kwota w porównaniu do korzyści wynikających z posiadania wirtualnego numeru zagranicznego. Kolejnym segmentem są międzynarodowe korporacje, w których wykonywanie zagranicznych połączeń jest na porządku dziennym. Zagraniczny numer telefonu umożliwia redukcję rachunków nawet o 60%. W ujęciu rocznym oznacza to duże oszczędności wygenerowane bez obniżenia standardów.